Absinth

Absinth v dnešní době

Většina značek absinthu, které jsou dnes k dispozici obsahuje převážně stejné bylinné složky a výtažky jako předzákazový absinth. Absinth vyrobený v rámci Evropské unie má obsah thujonu omezený na 35 mg/l (maximální limit pro hořké lihoviny).

Absinthové výrobky nejvyššího stupně jsou stále vyráběny podle tradičních receptů bez přídavku barviv a jiných přídatných látek. Některé výrobky jsou z bylinných destilátů a odlišují se jemnou chutí. Protože tyto výrobky jsou bezbarvé, prodávají se jako blanche nebo la bleue. Typy s nižší objemem alkoholu a přidaným cukrem se prodávají jako absinthové likéry.

Nezávisle na tradičních receptech jsou mnohé výrobky dnes prodávané vyrobeny ze zakoupených připravených výtažků z pelyňku nebo jiných rostlin, které jsou smíchány s etanolem zemědělského původu. Pro obarvení se používají umělá barviva zvláště směs tartrazinu (E102, FD&C Yellow No. 5) a patentní modř V (E131) nebo brilantní modř (E133).

Zajímavý článek najdete na stránkách hotelrevue.cz pod názvem Absinth na konci tisíciletí.

Výrobky nižší kvality neobsahují žádné bylinné výtažky a jsou vyrobeny jedině smíšením umělých příchutí, barev a etanolu. V takových případech někdy nejsou macerované byliny ani destilovány, ale pouze filtrovány, rozředěny na pitelnou úroveň a stáčeny do lahví. Tyto výrobky mají silnou pachuť pelyňku a velmi silnou, hořkou chuť. Někteří výrobci dokonce místo pelyňku používají výtažky z jiných rostlin obsahujících thujon (např. Thuja occidentalis L., Salvia officinalis L.).
Již jsme ohodnotili několik populárních českých absinthů.
Připravujeme více.