Absinth

Co je to absinth

Absinth je hořká lihovina obsahující pelyněk pravý (Artemisia absinthium L.), mátový balzám, yzop, fenykl, anýz, pelyňkový olej a silný alkohol. Má typickou zelenožlutou barvu a voní po lékořici. Absinth má—kvůli obsahu thujonu—údajné psychotropní účinky, i když názory odborníků se velmi liší. Absinth se tradičně pije smíchaný s vodou a cukrem.

Absinth byl jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů v Evropě pozdního 19. století. Tento nápoj pili lidé ze všech vrstev včetně bohémské vyšší třídy, umělců, básníků a intelektuálů. Zatímco nižší vrstvy slavily l'heure verte (zelenou hodinku) v nesčetných barech a kavárnách, malíři a básníci vytvářeli slavné obrazy a básně věnované „zelené víle“.

Další informace o absinthu najdete na těchto stránkách:

Stránka Absinth v české Wikipedii podává obecné informace o tomto nápoji, stejně tak jako o jeho výrobním postupu, účincích a historii. Tento článek bohužel obsahuje několik nesprávných informací, zejména ohledně legality absinthu v Evropě a účincích tohoto silného alkoholu. Mnohem spolehlivější informace naleznete v článku Absinthe v anglické verzi Wikipedie a nebo—pokud mluvíte německy—na stránce Absinth v německé Wikipedii.

Již v roce 2001 publikovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce článek pod názvem Absinth - ušlechtilá neřest nebo zakázané opojení? Tento článek je velmi zajímavý, takže doporučujeme - i když tvrzení, že "absint chutná jako lék proti kašli" nás opravdu pobavilo :-)

Absinth byl slavný v fin-de-siècle Paříži a la vie bohème Prahy. Snad nejpozoruhodnější slavnou osobou známou jako piják absintu byl holandský post-impresionistický malíř Vincent van Gogh (1853–1890), o jehož nemoci se stále diskutuje mezi neurology a psychiatry. Jiní známí malíři té doby jako jsou Henri de Toulouse-Lautrec a Paul Gaugin i proslulí spisovatelé a básníci jako Oscar Wilde, Charles Baudelaire a Edgar Allan Poe také patřili mezi milovníky absinthu.

Absint, absinth nebo absinthe?

Správný český název pro tento nápoj je absint. Protože ale téměř všichni čeští výrobci nazývají své produkty „absinth“, tedy s „h“, rozhodli jsme se toto označení dodržovat i na těchto stránkách. Původ tohoto slova je nejasný, ale pravděpodobně je odvozen z anglického „absinthe“.

V každém případě absinthe, absinth i absint znamenají to samé – ten vyhlášený nápoj nazývaný „zelená víla“. Na zdraví!
Již jsme ohodnotili několik populárních českých absinthů.
Připravujeme více.